תפיסה חינוכית

ברוכים הבאים למרחב כיתה ב'3

התפיסה החינוכית של בית החינוך "תלמים"

ההבטחה חינוכית:

בית החינוך "תלמים" מהווה בית חם וסביבה חינוכית חדשנית המטפחת אדם חושב, ערכי ומוסרי. אנו מחנכים את תלמידנו להסתכל פנימה והחוצה. החוצה לחברה: אנו מחנכים לאהבת האדם והארץ, למעורבות חברתית פעילה ולביסוס השקפת עולם הומניסטית המקדמת שיח אנושי וכבוד לכל אדם. פנימה: אנו מקנים לתלמידנו כלים לפיתוח מודעות עצמית ומזמנים מגוון רחב של אפשרויות ומסגרות להתנסות וללמידה, על מנת להכינם לתפקוד מיטבי במציאות משתנה- חשיבה עצמאית, מסוגלות עצמית וחתירה למצוינות.

אנו שמים דגש על טיפוח החשיבה ועל למידה חקרנית הבאה לידי ביטוי בתחומי דעת שונים. המגוון הרחב של המסגרות להעצמה אישית ולמנהיגות חברתית מאפשרות ביטוי לכישורים, תוך חיזוק תחושת המסוגלות וכישורי חיים.  

 

מימד פדגוגי

בית החינוך שלנו נבחר, על ידי משרד החינוך, לבי"ס מוביל פדגוגיה איכותית. הצוות החינוכי מפתח תכניות לימודים ייחודיות וחדשניות כגון: "המסע שלי" (פיתוח מודעות עצמית בשילוב מדיטציית מיינדפולנס) , אקטיב מיינד (מתמטיקה באמצעות תנועה) ולמידה בקהילות חשיבה. בבית החינוך מקדמים מצוינות בגוון אישי בתחומים שונים, כגון: תוכנית "אמירים", נבחרות סטארט-אפ, רובוטיקה ועוד. אנו מאמינים שבעידן הנוכחי יש צורך לפתח את יכולת החשיבה הגבוהה של הלומד, יכולת שתאפשר לו לשלוט ולנהל את חייו ולהיות מודע לתהליכי החשיבה של עצמו.

לצד זה, ניתן מענה גם לחלקים הרגשיים, כגון: תכניות העצמה לכול תלמידי בית החינוך (קוד מנצח, מעגלי אבי ופינגפונג) , כלבנות טיפולית, שיעורי בחירה ועוד. קבוצות העצמה הפועלות אצלנו מאפשרות ביטוי אישי, מענה לשונות ומזמנות מגוון התנסויות להעצמה תוך חיזוק תחושת המסוגלות וכישורי חיים.

נבחרנו לקחת חלק בתכנית "בתי ספר מקדמי בריאות" והעשייה שלנו בתחום העניקה לנו שלושה כוכבי בריאות.

 

 

מימד קהילתי

מחשבה טובה, מילה טובה, מעשה טוב – "תלמים" עם הלב לקהילה.

אנו מאמינים שבית החינוך שלנו הינו חלק בלתי נפרד מהקהילה, ורואים בה שותפה משמעותית בתהליכים החינוכיים.

מעגלי הקהילה השונים הינם חלק אינטגראלי ממערך העשייה החינוכית השוטפת שלנו הבאים לידי ביטוי בשותפויות שונות של תכניות ומיזמים המובלים בהנהגתם של צוות חינוכי, תלמידים והורים (יום ירוק, הפנינג אפשרי גם וגם, חוגים בסיום שעות היום ועוד).

אנו פועלים ברוח החינוך ההומניסטי ומובילים גישה מוסרית המבוססת על כבוד לאדם, חינוך לסובלנות, אכפתיות ואחריות. תלמידנו מובילים יוזמות חברתיות, המביאות לידי ביטוי את החוזקות האישיות שלהם ומטפחות אקלים מיטבי ותחושת שייכות לחברה בה הם חיים.

בתכנית הבית ספרית למעורבות חברתית לוקחים חלק כלל התלמידים במגוון מסגרות (שילוב תלמידים בעלי מוגבלויות מבי"ס "אסיף", אימוץ בית גיל הזהב, התנדבות בגני הילדים, קשר עם חיילים בודדים, תכנית חונכות כיתתית וחונכות אישית "חבר בוגר").

 

 

מימד הון אנושי

הגישה החינוכית שלנו גורסת שהתלמידים והצוות החינוכי זקוקים ליחס אישי והתפתחות מתמדת.

הצוות החינוכי אצלנו מאמין שבבסיס של כל למידה אפקטיבית קיים קשר עם מבוגר משמעותי.

אנו מדגישים בהוויה היומיומית את הקשר האישי עם תלמידנו, מקיימים שיחות אישיות במהלך השנה ויוצאים למפגשים אישיים עם התלמידים בבתיהם על מנת להכירם מקרוב.

בנוסף, אנו שמים דגש על התפתחות מקצועית ואישיותית של העוסקים בעבודת ההוראה ומאמינים שמורה מקצועי הוא מורה בעל יכולת השפעה עמוקה על תלמידיו.

בבית החינוך פועל צוות חינוכי מסור, מקצועי ומחויב. כלל הצוות לוקח חלק בתהליכי פיתוח מקצועי בזיקה לפדגוגיה חדשנית ולמענים דיפרנציאלים מתוך מטרה לחזק את הקשר האישי והדיאלוג בין מורה לתלמיד.

 

 

מימד ארגוני

ב"תלמים" רואים את התלמידים ואת הצוות החינוכי כיחידים ומאפשרים לכולם להביא לילדי ביטוי את הכישורים והייחודיות שלהם. מערכת השעות כוללת, מלבד לימודי הליבה, מגוון רחב של תחומים: אמנות, תאטרון, מוזיקה, רובוטיקה, גינה אקולוגית, תקשורת, בע"ח, שיעורי בחירה בלמידה דו גילית ועוד.

בכל בוקר אנו מתחילים ב"בוקר טוב תלמים" – רבע שעה של פתיחה אחרת ליום (מדיטציה/ אקטואליה/ אתגרי חשיבה בתחומים שונים/ שיח כיתתי).

שעות הלימוד מתקיימות בהלימה לדרישות משרד החינוך. במערכת השעות הכיתתית משולבות פעילויות בקבוצות העצמה, ביסוס והעשרה. אנו מזמנים לתלמידינו מגוון של התנסויות וימי לימוד שבהם אנו מקיימים למידה ייחודית וחווייתית.